Bałtowski Kompleks Turystyczny

Pierwszym obiektem turystycznym o charakterze naukowo – rozrywkowym stworzonym przez Stowarzyszenie Delta był Bałtowski Kompleks Turystyczny. To właśnie w Bałtowie powstał pierwszy w Polsce park tematyczny poświęcony dinozaurom.
Jego otwarcie miało związek z odkrytymi w Bałtowie tropami dinozaurów. Znaleziska te wpisują się w historię prowadzonych na terenie Polski, a szczególnie Gór Świętokrzyskich, poszukiwań śladów pozostawionych przez „straszne jaszczury”.
Odkrycia te wywołały również zainteresowanie lokalnej społeczności. Dla działających na terenie Gminy Bałtów Stowarzyszenia Delta i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt”, dinozaury stały się wyjątkową szansą. Zastanawiano się, jak można zilustrować bałtowskie znaleziska, by zainteresować turystów. W pierwszej wersji modele gigantycznych gadów miały być ustawione w miejscach, gdzie naukowcy odkryli ich autentyczne tropy. Jeszcze wtedy nikt nie przypuszczał, że ruszy budowa pierwszego w Polsce parku, którego główną atrakcją będą rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości, zarówno tych świętokrzyskich, jak i ich kuzynów z całego świata. Dzięki pomysłowości, pracy i energii wielu ludzi ruszyła budowa „Bałtowskiego Parku Jurajskiego” [obecna nazwa „JuraPark Bałtów”]. Otwarcie nastąpiło 7 sierpnia 2004 i od tego momentu stał się on wizytówką Regionu Świętokrzyskiego przyciągającą rzesze turystów z całej Polski. Obecnie Bałtowski Kompleks Turystyczny zajmuje obszar ponad 100 ha i jest największym obiektem rozrywkowym w Polsce.

Do głównych atrakcji Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego należą:
1. JuraPark. JuraPark Bałtów, ze względu na dokonane tutaj odkrycia jest główną placówką Transeuropejskiego Dinoparku w Polsce, Jest to ogólnoeuropejski projekt edukacyjno – turystyczny, który ustanawia sieć stanowisk i terenowych ekspozycji śladów dinozaurów w miejscach, gdzie zostały one znalezione.
2. Muzeum Jurajskie. Ekspozycja poświęcona morzu mezozoicznemu prezentuje skamieniałe szczątki organizmów, które w czasie panowania dinozaurów zasiedlały środowisko wodne. Można zobaczyć m. in. skamieniałości liliowców, jeżowców, koralowców, ramienionogów, ślimaków, małżów, głowonogów i ryb pochodzące ze słynnych stanowisk paleontologicznych. Inna część wystawy prezentuje zęby, kręgi i tropy dinozaurów.
3. Gondwana. To miejsce pełne aktywnych zabaw i animacji nawiązujących do prac paleontologicznych.
4. Prehistoryczne Oceanarium to miejsce, które zachwyca. Sprawi, że przeniesiesz się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. To sceny, w których staniesz „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu, a do tej pory mogłeś je znaleźć jedynie w książkach.
5. Żydowski Jar. Spacer Żydowskim Jarem to także możliwość kontaktu z żywą przyrodą. Nie widać tu śladów działalności człowieka, a przyroda pozostawiona samej sobie wykonuje ciągłą i żmudną pracę w kształtowaniu terenu, W trakcie wędrówki możemy podziwiać malownicze widoki rozpościerające się na panoramę Bałtowa, które oglądamy ze specjalnie przygotowanych tarasów widokowych.
6. Plac zabaw. Mali „łowcy dinozaurów” mają możliwość odkopania ukrytego w piasku szkieletu straszliwego T-rexa oraz sfotografowania się w paszczy „bestii”. Specjalnie przygotowane „pieczary” dają schronienie dzieciom oraz ich dorosłym opiekunom.
7. Zwierzyniec Bałtowski. Przez Zwierzyniec Górny podróżujemy amerykańskim schoolbusem. Ponad 400 zwierząt biegających swobodnie w kilku sektorach żyje w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska. Obserwując wielbłądy, lamy, bydło zebu (tzw. „święte krowy”), australijskie emu, azjatyckie antylopy nilgau i wiele innych gatunków oraz słuchając opowieści przewodnika ubarwiającej podróż, można dowiedzieć się wiele o zwyczajach zwierząt.
8. Sabatówka - Wioska Czarownic. Sabatówka to magiczne miejsce na mapie Polski. Tu nierzeczywiste przeplata się z realnym. Przekraczając jej bramę przeniesiecie się w świat wiedźm, czarownic i białej magii.
9. Park rozrywki. Miejsce dla małych i dużych poszukiwaczy przygód.
10. Kraina koni. Ośrodek Jazdy Konnej „Kraina Koni” posiada bogatą ofertę zajęć zarówno dla turystów indywidualny jaki i grup zorganizowanych.

Źródło informacji i zdjęć: http://juraparkbaltow.pl/
Adres: ul. Bałtów 8a 27-423 Bałtów,
Telefon: 41 264 14 21